Neretai girdime sąvoką „namų ūkis“, ypač iš ekonomistų lūpų. Tačiau ar žinome, kas tai yra? Namų ūkis – tai grupė asmenų, gyvenančių viename būste, turinčių bendrą biudžetą ir kartu besimaitinančių, bet nebūtinai susijusių giminystės ryšiais. Namų ūkiu taip pat laikomas atskirai gyvenantis vienas asmuo. Ekonomistai šią sąvoką dažniausiai naudoja, nes tai yra pats mažiausias jų nagrinėjamas vienetas. Tačiau pažiūrėkime į šią sąvoką iš buitinės pusės.
Daugiabučiame name yra susiformavę daug butų ūkių, tačiau, iš esmės, visi vieno daugiabučio namo butai irgi yra vienas bendras ūkis, nes tokie klausimai, kaip daugiabučio namo rekonstrukcija, lauko durų keitimas, pašto dėžučių atnaujinimas, laiptinių remontas yra bendri ir aktualūs visiems atskiriems namų ūkiams. Prie aktualių klausimų priskirti galima ir bendros žaliosios erdvės, vaikų žaidimų aikštelių, automobilių stovėjimo aikštelių, įėjimų ir balkonų tvarkymo klausimai.
Didžiausia problema, kad vieniems daugiabučių gyventojams šie klausimai aktualūs, kitiems – ne. Pavyzdžiui, šeima, turinti mažamečių vaikų, bus už vaikų žaidimų aikštelės statybą, o namų ūkiai, kuriuose vaikų nėra, turi teisę aikštelės nenorėti. Tas pats ir su automobilių stovėjimo aikštele ir pan. Tačiau yra ir tokių atvejų, kai reikia keisti namo stogą, o žemieji namo aukštai nesutinka, nes teigia, kad jiems stogas – neaktualus. Jeigu žiūrėtume iš jų perspektyvos, stogas aktualus yra tik paskutiniam namo aukštui? Deja. Tokiais atvejais gali kilti, o neretai ir kyla, dideli nesutarimai tarp skirtingų namų ūkių.
Taigi, tokiais atvejais išsigelbėjimu tampa bendras sutarimas, kuriam neretai reikia aktyvaus namo administratoriaus, sudaryti namo bendriją arba jungtinės veiklos sutartį. Taip pat yra variantas namo administravimą patikėti tai atliekančiai įmonei. Tokie sprendimai dažnai padeda sutaupyti nervų, sumažinti konfliktų ir ramiai gyventi tvarkingame daugiabučiame name.